Чукове, трошачки, тендърайзъри
Въпреки че предмет за окрехкотяване за месо може да бъде изпозван практически от доста кухненски прибори, има три вида, произведени специално за окрехкотяване на месо.
Чукове
Първият, най-често срещаният, е инструмент, който прилича на чук или е чук, изработен от метал или от дърво, с къса дръжка и двойни глави. Едното лице на инструмента обикновено е плоско, докато другото има множество шипчерта или елементи с форма на пирамида. Има варианти и с плоска глава от едната страна, а от заострено острие. Полагането на месото с чук омекотява влакната, което прави месото по-лесно за дъвчене и смилане. Полезен е при приготвянето на жилави или дебели меса, като пържола подпомага по-лесното печене или пържене на месото. Използва се и за „разплескавне“ на ястия, като пържола и шницел, за да ги направи по-широки и по-тънки.
Преси
Втората форма прилича на прибор за мачкане на картофи с къса дръжка и голяма метална повърхност, която е или гладка, или направе от същите елементи с форма на пирамида, каквито се срещат в първата форма. Използват се чрез натиск или подобно на чуковете чрез засилка и удар.
Тендърайзъри или окрехкотители
Третата форма е ръчна машинка, която има серия от шишове, които са предназначени да пробиват месото и да минават през мускулните влакна и жили, така че да ги прекъсват, те се наричат тендърайзъри. Тендърайзъра или окрехкотителя е онзи кухненски прибор, който шпикова месото за да го направи по-крехко. Той е ръчно задвижван инструмент, използван за омекотяване на месо, парчета месо или пържоли при подготовката им за готвене.
Трошачки
Трошачката е инструмент, предназначен за отваряне на ядки чрез напукване на черупките им. Има много дизайни, включително лостове, винтове и тресчотки. Версията на лоста се използва и за напукване на черупки от омари и раци. Ядките са били исторически отваряни с помощта на чук и наковалня, често изработени от камък. Някои ядки като орехите също могат да се отварят на ръка, като се държи ядката в дланта на ръката и се упражнява натиск с другата длан или палец или се използва друга ядка. Производителите произвеждат модерни функционални трошачки, които донякъде наподобяват клещи, но с точката на въртене в края отвъд ядката, а не в средата. Те се използват и за напукване на черупките на раци и омари, за да направят месото вътре достъпно за ядене. До 14-ти век в Европа, орехотрошачките са документирани в Англия, включително в Кентърбърийските приказки, и във Франция. Дизайнът на лоста може да произтича от клещите на ковачите. Материалите включват метали като сребро, чугун, бронз и дърво. По-рядко се използва порцелан.
Изберете подходящите чукове, трошачки, тендърайзъри на www.jarcomputers.com